قلعه فلك الافلاك

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 96/07/25

فلك و الافلاك:

دژ شاپور خواست يا دوازده برجي  كه از دوره قاجار فلك الافلاك نام گرفت قلعه اي تاريخي در مركز شهر خرم آباد بر فراز تپه اي در كنار رودخانه است. اين قلعه مانند نگيني، چشم گيرترين اثر تاريخي داخل شهر خرم آباد است.

شماره ثبت  :  سال 1349 به شماره 883 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد

فلك الافلاك در لغت به معناي سپهر سپهران مي باشد

نام هاي ديگر در طول تاريخ : دژ شاپورخاست ،‌ كاخ اتابكان ،‌ دوازده برجي

قدمت این قلعه به دوره ساسانیان می‌رسد. ساسانیان شهری با نام شاپورخواست در حدود منطقه کنونی خرم‌آباد ساختند که بعدها ویران شد و در حدود سده هفتم هجری خرم‌آبادفعلی به جای آن بنا گردید. گمان می‌رود که قلعه فلک‌الافلاک همان دژ شاپورخواست باشد که در دوره ساسانی کاربرد حکومتی و نظامی داشته است. از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز بنام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک‌الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.

كاربري قلعه :

 اين قلعه به لحاظ موقعيت استراتژيكي خود در قرن چهارم هجري به عنوان مقر حكومت آل حسنويه و گنجور در زمان آل بويه در آمد

از دوران صفويه تا قاجار مقر حكومتي واليان و اتابكان لر بوده است.

در زمان پهلوي پادگان نظامي و زندان سياسي بوده است

اين اثر ارزشمند در سال 1349 از ارتش گرفته و به وزارت فرهنگ و هنر سابق واگذارشد در سال 1354 با راه اندازي موزه مردم شناسي و مفرغ به موزه تبديل شدموزه فلک‌الافلاک درون ساختمان قرار دارد و در دوره پهلوی با قرار دادن برخی مدارک فرهنگی فعالیت خود را آغاز کرد اما پس از انقلاب ۱۳۵۷ فعالیت آن متوقف شد. موزهدر سال ۱۳۶۷ فعالیت خود را از سر گرفت . موزه قلعه بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ به علت نبود امکانات نگهداری استاندارد تعطیل بود. این موزه ۱۲ ویترین دارد که هر ویترین ۵۰ اثر تاریخی را به نمایش می‌گذارد.

در سال هاي اخير با مرمت نماي بيروني و داخلي قلعه موزه هاي باستان شناسي ، آزمايشگاه مرمت اشياء ، مركز فروش توليدات فرهنگي شد.

 

به كانال اطلاع رساني بيمارستان شفا بپيونديد

shafahospital_khoramabad@

 

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی