معماري شفا

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 96/05/31

شرکت تعاونی بهار آریا 1571 در سال 1381 به ثبت رسید موضوع فعالیت ارائه خدمات بهداشتی درمانی و ایجاد مراکز مرتبط با آن می باشد. تاسیس پلی کلینیک تخصصی شفا بعنوان بزرگترین مرکز درمان سرپایی استان در زمینی به وسعت 6335 متر مربع در شهریور 1381 کلنگ زده شد و در 3 خرداد 1382 به بهره برداری رسید . توسعه و تثبیت بخشها ایجاد تنها مرکز لیزر پوست استان ، تنها مرکز دانسیتومتری استان ، مجهزترین آزمایشگاه ، رادیولوژی ، ماموگرافی و بسیاری بخشهای دیگر به سرعت انجام شد. مجوز تبدیل پلی کلینیک شفا به بیمارستان یکصد و ده تختخوابی شفا از وزارت بهداشت اخذ و همه مراحل طراحی ، تایید نقشه ها و عملیات ساخت و تجهیز تماما در مدت 2 سال و شش ماه به انجام رسید و بیمارستان شفا به بهره برداري رسيد.

بیمارستان شفا در زمینی چهار بر قرار گرفته که از هر 4 طرف با هیچ ملکی همجوار نیست وهمین مزایای فراوانی برای بیمارستان فراهم می کند. بیمارستان از ارتفاعی در دامنه مخمل کوه و درارتفاع بالایی نسبت به شهر واقع شده که همیشه از مزایای مهم برای بیمارستان ها بوده و چشم انداز زیبایی در شهر در تمام زوایا دارد.

بیمارستان شفا در محاذات دو اتوبان اصلی شهر ( شورا و دانشگاه) قرار دارد که اولی شرق و غرب و دومی شمال و جنوب شهر را به هم متصل کرده و علاوه بر آن جاده مهم خرم آباد بروجرد و جاده خرم آباد الشتر را در منتهی علیه خود به هم و به بیمارستان شفا وصل می کند و این مهمترین امتیاز جغرافیایی بیمارستان شفاست.

به عبارت دیگر مهمترین مزیت یک بیمارستان در دسترس بودن و سهل الوصول بودن آن برای همه مردم و از تمام نقاط شهر است که بیمارستان شفا بخوبی از آن برخوردار است وجود دو بوستان و فضای سبز در کنار بیمارستان شفا از ديگر مزایای بیمارستان بوده که عملا فضای آرامتری را برای بیماران و مراجعین فراهم ومی آورد.

ابنیه مهم اطراف بیمارستان نیز عمدتا فضای آموزشی بوده که باز هم فصا را آرامتر و خیابانها را خلوت تر خواهد کرد.

بیمارستان شفا در قلب کوی ارتش یعنی تازه سازترین منطقه شهر خرم آباد واقع شده و لذا خیابان هاي بهتر ، جدول بندیهای منظم تر و بطور کلی تاسیسات شهری جدیدتری را داراست و لزوم تغییر در آینده نزدیک را نخواهد داشت.

تطبیق با وضعیت آب و هوایی:

امتیاز دیگر توجه به وضعیت آب و هوایی خرم آباد در طراحی بیمارستان است . قبل از طراحی بیمارستان گزارش 10 ساله وضعیت آب و هوایی ، میزان نزولات جوی در ماههای مختلف سال، میزان رطوبت و دمای هوا در فصول مختلف ، جهت وزش بادهای غالب از سازمان هواشناسی اخذ و در اختیار مشاوران قرار داده شده است تا بهترین سیستم های گرمایش و سرمایش ، مناسبترین مصالح و بهترین جهت گیری ساختمانی را انتخاب و درطراحی لحاظ کند.

 

انجام آزمایشات مختلف حین ساخت:

ویزگی بعدی انجام آزمایشات فنی و مکانیک در تمام مقاطع می باشد . به عبارتی قبل از خاکبرداری تا آخرین مرحله بتن ریزی سقف آزمایشات مختلف خاکشناسی ، مقاومت بتن فویسکوزیته و ... توسط آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به انجام رسید و نتایج آن در سوابق و آرشیو ساختمانی نگهداری شد تا از استحکام ساختمان اطمینان کافی حاصل شود.

نورگیری مناسب:

ویژگی بعدی جهت استقرار ساختمان است که به گونه ای طراحی شده است که بهترین استفاده از نور شمال جنوب خورشید بعمل آید.تمامی اتاق ها در تمام فصول سال بهترین و مناسب ترین بهره را از نور خورشید می برند.

طراحی مناسب:

در طراحی نمای بیمارستان مهندسین آرشیتکت از سه شرکت مشاور و با همکاری هم تلاش کرده اند تا طرحی مناسب با فرهنگ ، ساختار اجتماعی و کاربرد خاص بیمارستان تهیه كنند.

 

استحکام سازه:

سازه یا به عبارتی اسکلت بیمارستان از نوع بتن با سقف دال( نوعی سقف یکپارچه و بسیار مستحکم از میلگرد و بتن) است . ابعاد ستونها تا آخرین سقف تماما 50*50 و میلگرد بکار رفته در آنها تماما نمره 28 و 25 می باشد که بنا به محاسبات انجام شده در مقابل زلزله های ابر واژگون نیز بخوبی مقاومت می کند.

بیمارستان شفا در 5 طبقه درمانی و دو طبقه تاسیسات ، هواسازها و اتاق آسانسور و اگزاست فن ها را شامل می شود.

پنج طبقه درمانی عبارتند از :

طبقه زیرزمین: IT، تجهيزات پزشكي، مديريت منابع انساني، انبارها ، رختشویخانه، آشپزخانه ، رادیولوژی( شامل دو دستگاه رادیولوژی و فلورسکوپی) سونوگرافی ، سی تی اسکن ، آزمایشگاه و پاتولوژی، سردخانه های بالای صفر و زیر صفر مخصوص مواد غذایی ، سردخانه جسد ، سردخانه زباله ها ، موتورخانه های مجزا جمعا در زیربنای حدودا 1500متر مربع

طبقه همكف: اورژانس با 10 تخت تحت نظر ، اتاق گچ گیری ، اتاق عمل سرپایی ، اتاق ایزوله ، مطب پزشک اورژانس ، بخش زنان و زایمان و زایشگاه ، ان ای سی یو

طبقه اول : 4 اتاق عمل مجهز که یکی از آنها اتاق عمل فوق تخصصی است ، آنژیوگرافی نیز در طبقه اول قرار دارد

طبقه دوم : بخش های بستری مردان و زنان در اتاق های یک تخته سوپرلوکس تمامآ با حمام و سرویس مجزا ، تلویزیون ، یخچال ، کمد دیواری ، تخت همراه و بسیاری امکانات رفاهی  درمانی دیگر

طبقه سوم: آی سی یو با 10 تخت مجهز و مجزا از هم با راهروی مشاهده ، سی سی یو با پنج تخت مجزا و مجهز

دو طبقه بالاتر نیز قسمت هواسازها ، اگزاست فن ها ، آسانسور و خرپشته می باشند

درمانگاه فعلی شفا به وسعت 1200 متر مربع همچنان بعنوان کلینیک ویژه بیمارستان و بخش درمان سرپایی به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

 

ظرفیت برق شهری:

بیمارستان شفا دارای دو ترانس برق سه فاز مستقل می باشد

ظرفیت ذخیره آب :

دو منبع ذخیره آب بتنی در محوطه بیمارستان تعبیه شده که ظرفیت آنها مجموعا114000 متر مکعب بوده و قادر است حتی در صورت قطع آب شهر به مدت تقریبی 25 روز آب بیمارستان را تامین نماید.

ظرفیت گازشهری: یک پست اختصاصی گاز با ظرفیت پانصد متر مکعب در ساعت گاز بیمارستان و یک انشعاب پرقدرت مجزی دیگر گاز درمانگاه را تامین می کند

ذخیره سوخت:

یک مخزن سوخت 30000 لیتری گازوئیل در کنار موتور خانه تعبیه شده تا بهنگام قطع گاز بیمارستان با مشکل تامین سوخت مواجه نشود

برق اضطراری:

 ژنراتور مارک استانفورد انگلیس به قدت 520 VOLVO موتور برق اضطراری مورد نياز بيمارستان را تامين مي كند

گازهای طبی سانترال:

هر چهار گاز طبی در بیمارستان شفا بصورت سانترال بوده بدین صورت که بالای هر تخت کنسول  یا خروجی های اکسیژن ، ساکشن و هوایOUT Letهای مخصوصی کار گذاشته شده و پرستار به محض نیاز می تواند از آنها استفاده کند به عبارتی هیچ زمانی جهت انتقال کپسول یا ساکشن به بالای سر بیمار صرف نخواهد شد و جان بیمار به خاطر تلف شدن این زمانها به خطر نخواهد افتاد

ویژگی های اتاقهای عمل:

هر 4 اتاق عمل مجهز به نوعی سیستم تهویه مطبوع هستند که هوای فیلتر شده را با فشاری بیشتراز سایر بخشها به درون اتاقها می دمند تا جریان هوای داخل بیمارستان همواره از اتاقهای عمل به سمت سایر بخشها باشد تا از ریسک عفونت عملهای جراحی در نتیجه انتشار و نفوذ هوای آلوده بخشها به اتاق عمل کاسته شود

ستون سقفی های اتاق عمل:

هر 4 اتاق عمل به ستون سقفی با مارک سامسونگ کره اي هستند که کار را برای تیم جراحی بسیار راحتتر می کنند

چراغهای سیالیتیک:

همه چراغهای سیالتییک اتاقهای عمل مارک آلمان هستند که از تکنولوژی نور سرد در آنها استفاده شده و هیچگونه حرارتی ایجاد نمی کند علاوه بر آن مکانیسم تفرق نور در آنها بگونه ای است که کوچکترین سایه ای بوجود نمی آورند

بیهوشی با بهترین دستگاههای بیهوشی:

ماشین های بیهوشی بطور کلی مارک پنلون انگلیس است که در نوع خود در دنیا بی نظیرند

 

فاز سوم بيمارستان در 9 طبقه در حال ساخت است كه در آينده اي نزديك مجموعا 16000متر مربع به زير بناي بيمارستان اضافه خواهد كرد

 

 

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی