درمان پارگی و کشیدگی رباط صلیبی زانو

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 95/10/27

در زانو چهار رباط اصلی وجود دارد. رباط‌ها بافت‌های فیبرمانندی هستند که استخوان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند و باعث استحکام و ثبات مفصل می‌شوند. چهار رباط اصلی زانو استخوان ران را به استخوان ساق پا وصل می‌کنند، این چهار رباط عبارتند از:
رباط صلیبی قدامی یا جلویی (ACL): این رباط در مرکز زانو واقع شده است و چرخش و حرکت استخوان ساق پا به جلو را کنترل می‌کند.
رباط صلیبی خلفی یا پشتی (PCL): این رباط در پشت زانو قرار واقع شده است و حرکت استخوان ساق پا به جلو را کنترل می‌کند.
رباط طرفی داخلی (MCL): این رباط باعث استحکام داخل زانو می‌شود.
رباط طرفی خارجی (LCL): این رباط باعث استحکام قسمت خارجی زانو می‌شود.
علائم و نشانه ها :
از علایم پارگی رباط صلیبی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
شدت علائم آسیب دیدگی رباط به میزان کشیدگی و پارگی رباط صلیبی بستگی دارد. در آسیب دیدگی خفیف (درجه یک)، رباط‌ها کشیده می‌شوند، اما در واقع دچار پارگی رباط زانو نمی‌شود. اگرچه مفصل آسیب زیادی نمی‌بیند یا ورم نمی‌کند، اما کشیدگی رباط زانو باعث  افزایش خطر آسیب دیدگی مجدد می‌شود.
یکی از علائم پارگی رباط صلیبی زانو در آسیب دیدگی متوسط رباط زانو (درجه دو)، قسمتی از رباط دچار پارگی (پارگی نسبی یا پارگی ناقص رباط) می‌شود. در این حالت زانو متورم شده و کبود می شود و معمولا بیمار در هنگام استفاده از زانو احساس زانو درد و ناراحتی و خالی کردن زانو می کند.
در آسیب دیدگی شدید (درجه سه)، رباط دچار پارگی کامل می‌شود، که باعث ورم و گاهی خونریزی زیر پوست می‌شود. در نتیجه، مفصل بی ثبات گشته و نمی‌تواند وزن بدن را تحمل کند. اغلب پس از پارگی درجه سه فرد دردی را احساس نمی‌کند، زیرا کلیه  فیبرهای درد در زمان آسیب دیدگی رباط، پاره می‌شوند.
علت
کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو جلویی یکی از شایع‌ترین آسیب دیدگی های رباط می باشد. علت پارگی رباط صلیبی اغلب در طی یک  حرکت چرخشی ناگهانی (وقتی پاها روی زمین قرار دارند، اما زانوها به سمت دیگر می‌چرخند) رخ می دهد. ورزش‌هایی مثل اسکی، بسکتبال و فوتبال  ورزش‌هایی هستند، که احتمال آسیب دیدگی رباط زانوی ورزشکاران در آن بیشتر است.
آسیب دیدگی و علائم پارگی رباط صلیبی پشتی نیز نسبتا شایع می باشد. با این حال، آسیب دیدگی رباط صلیبی خلفی معمولا با ضربه  ناگهانی و مستقیم مانند تصادف با خودرو یا در هنگام تکل زدن در فوتبال اتفاق می‌افتد.
تشخیص
علاوه بر بررسی کامل سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی، روش‌های تشخیص آسیب دیدگی رباط زانو شامل موارد زیر می‌شود:
عکسبرداری با اشعه ایکس
ام آر ای
آرتروسکوپی
درمان
بدون توجه به سن و میزان فعالیت فرد، درمان اولیه کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو تا زمان مراجعه به پزشک شامل موارد زیر می‌شود:
استراحت دادن زانو: یکی از راه های درمان پارگی رباط صلیبی استراحت کردن است. از وارد کردن فشار بیش از حد به زانو خودداری  کنید. شما باید برای مدتی از عصا استفاده کنید.
قرار دادن یخ روی زانو: به منظور درمان رباط صلیبی زانو و کاهش درد و التهاب، باید یخ را در حوله پیچید و روی زانوی آسیب دیده قرار داد. این کار را هر سه الی چهار ساعت به مدت 20 الی 300 دقیقه انجام دهید زمانی که درد و التهاب از بین می‌رود (معمولا دو الی سه روز)، ادامه دهید.
فشرده سازی زانو: برای کنترل ورم، روی زانوی خود یک بانداژ یا نوارکشی ببندید.
بالا بردن زانو: زانوی خود را در هنگام نشستن یا دراز کشیدن روی بالشت قرار دهید تا بالاتر قرار بگیرد.
زانوبند: استفاده از زانوبند طبی برای ثابت نگه داشتن زانو و محافظت از آن در برابر آسیب دیدگی، موثر می باشد.
داروهای مسکن: دارهای ضد التهابی غیراستروئیدی مثل آسپرین یا ایبوپروفن، به شما در تسکین درد و ورم کمک می‌کنند. با این حال،  می‌توانند عوارض جانبی به همراه داشته باشند و نباید همیشه از آنها استفاده کرد، مگر اینکه پزشک خود آن‌ها را برای شما تجویز کرده باشد.
درمان جراحی
پارگی رباط طرفی داخلی، صلیبی خلفی و مخصوصا رباط صلیبی قدامی اغلب باید با جراحی درمان شوند. پارگی‌های رباط صلیبی جلویی با استفاده از روش‌های جراحی آرتروسکوپی و کم تهاجمی قابل درمان هستند. درمان پارگی رباط صلیبی زانو به سطح فعالیت و علائم فرد  بستگی دارد. در گذشته، پارگی رباط صلیبی مانع از این می‌شدند که ورزشکاران ورزش‌های پر برخوردی که شامل حرکات چرخشی و برشی است، را از سر بگیرند. امروزه، روش‌های جراحی پیشرفته امکان از سرگیری فعالیت‌های ورزشی و سایر فعالیت های سنگین را فراهم می‌کند. اهداف از عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی جلویی از قرار زیر است:
کاهش مدت  درمان و بهبودی آسیب دیدگی
جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر زانو
از سرگیری فعالیت نامحدود ورزشی و عملکردی
روش‌های مختلفی برای جراحی ترمیم پارگی رباط صلیبی قدامی وجود دارد. میزان موفقیت عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی جلویی بیش از 95 درصد است.

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی