11توصیه دارویی

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 1396/02/10


داروهای موجود در منزل به 2 گروه کلی تقسیم می‌شوند؛ داروهایی که برای تهیه آنها حتما به نسخه پزشک نیاز است و داروهایی که نیازی به نسخه پزشک ندارند و به داروهای پشت گیشه‌ای معروف‌اند و افراد می‌توانند با مراجعه به هر داروخانه‌ای آنها را تهیه کنند. اما همه داروها باید با احتیاط مصرف شوند. با خروج دارو از داروخانه کنترل روی شیوه نگهداری از دارو و چگونگی مصرف آن از بین می‌رود و اگر فردی اطلاعات دارویی نداشته باشد، ممکن است دچار مشکلات ناشی از مصرف نادرست دارو شود. دانستن نکته‌های مهمی که در «داروخانه» این هفته می‌خوانید، برای همه مصر‌ف‌کنندگان انواع دارو ضرورت دارد.
نوشته‌های روی دارو یا برگه راهنما را به دقت بخوانید 
معمولا دوز و مقدار مصرف داروهایی که با نسخه تجویز می‌شوند، مشخص است ولی حتی هنگام تهیه همین داروها، بیماران باید به اطلاعات مندرج روی دارو توجه کنند. اطلاعات دارو شامل نام تجاری و علمی دارو، مقدار موثره دارو که معمولا برحسب میلی‌گرم یا میلی‌لیتر نوشته می‌شود، شیوه مصرف و شرایط نگهداری از دارو و تمام سوال‌هایی است که ممکن است در ذهن مصرف‌کننده مطرح شود. در بسته‌بندی بعضی از داروها برگه راهنما یا کتابچه راهنمایی وجود دارد که بیماران می‌توانند آن را از دکتر داروساز درخواست کنند. 
درباره شیوه نگهداری دارو سوال کنید
وقتی دارو را از داروخانه دریافت می‌کنید و آن را به خانه می‌‎آورید باید شیوه درست نگهداری از آن را بدانید. بعضی از داروها باید در یخچال یا فریزر نگهداری شوند. این اطلاعات هنگام فروش دارو به بیمار داده می‌شود. به هیچ‌وجه دارو را از بسته‌بندی اصلی خارج نکنید. دارو را فقط زمانی از بسته‌بندی خارج کنید که قصد مصرف آن را دارید. داروها را در جای خشک، خنک و دور از نور و دسترس اطفال نگهداری کنید. 
به عوارض جانبی دارو توجه کنید
داروهایی که به نسخه نیاز دارند یا آزاد تهیه می‌شوند، به دلیل ماهیتشان ممکن است عوارض جانبی داشته باشند اما اینکه عارضه جانبی در چه فردی و به چه شکلی بروز می‌کند، به هیچ‌وجه قابل‌پیش‌بینی نیست زیرا عوارض دارویی به ویژگی‌های جسمی هر فرد بستگی دارد، بنابراین مطالعه برگه‌های راهنما به شما کمک می‌کند اطلاعاتی دراین‌باره داشته باشید و در صورت بروز عوارض به پزشک معالج مراجعه کنید. البته قبل از مراجعه به پزشک هرگز دارو را قطع نکنید یا دوز آن را کاهش ندهید. این کار کاملا تخصصی است و تصمیم‌گیری نهایی برای تعویض دارو یا کاهش دادن دوز و... بر عهده پزشک معالج یا دکتر داروساز است. 
به اندازه نیازتان دارو تهیه کنید
بعضی از بیماران داروهای تخصصی مصرف می‌کنند و نباید تاخیری در مصرف دوز بعدی آنها وجود داشته باشد ولی گاهی دیده می‌شود در اثر سهل‌انگاری داروی بیمار به اتمام رسیده و برای وعده بعدی دارو ندارد. توصیه می‌کنیم اگر تحت‌نظر هستید و باید داروی قلبی، ضدفشارخون یا داروی ضددیابت مصرف ‌کنید، قبل از اینکه آخرین بسته دارو باز شود، نسبت به تهیه دارو اقدام کنید. البته نگهداری مقدار زیادی دارو به‌عنوان ذخیره در خانه توصیه نمی‌شود زیرا داروخانه‌ها دارو را در شرایط بهتری نگه می‌دارند.
قبل از مصرف دارو، با پزشک داروساز مشورت کنید
هر سوالی که درباره دارو برای بیمار مطرح می‌شود باید از پزشک داروساز پرسیده شود. هر گاه به داروخانه می‌روید، فهرستی از داروهای مصرفی را همراه داشته باشید. حتی اگر دارو، مکمل‌ها و فرآورده‌های گیاهی باشد. دوز دارو و مقدار مصرف روزانه نیز مهم هستند. بهتر است درباره طول دوره درمان خود نیز سوال کنید. وجود هر نوع تغییر در رژیم دارویی بیمار باید با نظر پزشک باشد. 
هیچ گاه مصرف دارو را نیمه‌کاره رها نکنید
داروهایی که به نسخه پزشک نیاز دارند برای کنترل یا درمان بیماری فرد تجویز می‌شوند. معمولا پزشکان سعی می‌کنند دارو به مقدار لازم تجویز کنند و نکته اصلی‌ای که بیمار باید رعایت کند این است که کل داروها‌ را تا آخر مصرف کند.
به تاریخ تولید و انقضای دارویتان توجه کنید
حتما باید به تاریخ انقضای دارو توجه کنید. گاهی برخی بیماران سوال می‌کنند تاریخ انقضاء مثلا 2015/ 5 به چه معناست و آیا می‌توان تا پایان ماه پنجم دارو را مصرف کرد؟ جواب این است درج ماه روی بسته‌بندی به معنای استفاده دارو تا پایان ماه است ولی بعد از آن بقیه دارو باید دور ریخته شود.
تداخل دارویی را جدی بگیرید
قبل از شروع مصرف حتما باید از اینکه داروی انتخاب‌شده داروی درستی است، مطمئن شوید. به نکته مهمی مثل تداخل دارویی توجه کنید به‌خصوص وقتی به 2 یا چند پزشک به دلیل چند بیماری مراجعه می‌کنید زیرا پزشکان از داروهای تجویزشده پزشک قبلی اطلاع ندارند. البته بهترین کار این است که همه داروهای مصرفی را به دکتر داروساز نشان دهید.
داروهای اضافه را به داروخانه تحویل دهید
اگر تعداد زیادی دارو در منزلتان وجود دارد، بهتر است داروها را دور بریزید یا برای اینکه با زباله‌های شهری مخلوط نشوند، آنها را به نزدیک‌ترین داروخانه محل زندگی تحویل دهید. در کشور ما مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک بسیار رایج است، ولی آنتی‌بیوتیک‌ها یکی از مهم‌ترین داروهایی هستند که باید با نظر پزشک تجویز شوند زیرا مصرف خودسرانه آنها باعث افزایش مقاومت بدن نسبت به آنتی‌بیوتیک و آسیب‌پذیرتر‌شدن فرد نسبت به میکروب می‌شود. 
نام اصلی داروی خود را بدانید
همه داروها 2 نام دارند؛ نام علمی که در همه جای دنیا ثابت است و نام تجاری که با توجه به کارخانه داروسازی تعیین می‌شود. بیماران باید حتما نام علمی دارو را بدانند. نام علمی دارو همان ماده موثره داروست. همه شرکت‌ها موظف‌اند نام علمی دارو را روی بسته‌بندی ثبت کنند. اگر بیماران نام علمی دارو را بدانند با خیال راحت و بدون نگرانی می‌توانند دارو را استفاده کنند- اگر داروخانه مشابه داروی مورد نظر را دارد یا شرکت دیگری دارو را ساخته، نیازی به تغییر داروخانه برای تهیه دارو نیست. 
داروهای مشابه را بشناسید
داروهای ضدسرماخوردگی و ضددرد باوجود سادگی باید با احتیاط مصرف شوند. گاهی بیمار دچار سرماخوردگی شده و مسکن مصرف می‌کند و حین مصرف یک مسکن داروی ترکیبی دیگری که حاوی همان دارو است نیز استفاده می‌کند. در این حالت خطری وجود دارد مبنی بر اینکه بیمار مسکن را بیشتر از مقدار لازم دریافت می‌کند. به همین دلیل تاکید می‌شود قبل از مصرف داروهای به ظاهر ساده و بی‎خطر نیز با دکتر داروساز مشورت کنید.یی

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی