ایران در 10کشور برتر ساخت واکسن فلج اطفال

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 1396/01/29


ایران در 10کشور برتر ساخت واکسن فلج اطفال
معاون تحقیق و تولید فراورده های بیولوژیک موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت که ایران با تولید واکسن خوراکی فلج اطفال و اقدام در ریشه کنی آن در کشور، جزو 10 کشور برتر تولید کننده این واکسن در جهان است.
دکتر علی اسحاقی عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه واکسن فلج اطفال موسسه رازی در 4دهه گذشته ایمن ترین واکسن دنیا به شمار می رود، افزود: با توجه به اینکه ایران در ردیف 10 کشور تولید کننده واکسن فلج اطفال در دنیا قرار دارد، به عنوان تنها کشوری است که از سلول دیپلویید ریه انسان به عنوان بستر سلولی تولید این واکسن استفاده می کند. 
وی اظهار داشت: واکسن فلج اطفال پیشانی و نماد موسسه رازی و پیچیده ترین واکسنی است که در این موسسه تولید می شود، به همین منظور به رغم اینکه ایران در منطقه ای خطرناک با شیوع بالای این ویروس قرار دارد، اما با توجه به سطح ایمنی بسیار بالای این واکسن، در 16 سال اخیر حتی یک مورد هم از ابتلا به این بیماری در کشورمان گزارش نشده است. 
معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی با اشاره به اینکه چندی پیش ایران با تولید واکسن های فلج اطفال تولیدشده توسط موسسه رازی موفق به دریافت گواهینامه ریشه کنی فلج اطفال از سوی سازمان جهانی بهداشت شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر پوشش واکسیناسیون فلج اطفال در کشور به 100 در صد رسیده است. 
وی با تاکید بر اینکه به جرات می توان گفت که ایران ایمن ترین واکسن فلج اطفال دنیا را می سازد، گفت: در سایر کشورها واکسن فلج اطفال بر روی سلول پرایمری کلیه میمون تهیه می شود و همین موضوع احتمال آلودگی واکسن را افزایش می دهد اما محل کشت واکسن فلج اطفال در موسسه رازی، سلول دیپلویید ریه انسان است که ایمنی بسیار بیشتری نسبت به سلول کلیه حیوان دارد. 
اسحاقی بیان داشت: این شیوه تولید اگرچه گران بوده و هزینه بیشتری دارد اما سلامت مردم موضوعی بسیار با اهمیت تر است که به سادگی نمی توان از کنار آن گذشت، به همین دلیل است که ایمنی واکسن فلج اطفال این موسسه به مراتب بیشتر از نمونه های خارجی آن است. 
وی با اشاره به اینکه تولید این واکسن از زمان ایجاد بذر اولیه تا رسیدن به مرحله تولید نهایی حداقل 4 سال به طول می انجامد، افزود: فلج اطفال نوعی بیماری حاد ویروسی است که دستگاه گوارش و در بعضی مواقع دستگاه عصبی مرکزی را درگیر می کند و می تواند موجب فلج کامل و یا فلج قسمتی از بدن شود. 
معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی ادامه داد: با توجه به اینکه بر اساس مصوبه سازمان بهداشت جهانی از سال 2018 واکسن کشته تزریقی فلج اطفال در کل دنیا، جایگزین واکسن زنده خوراکی خواهد شد، تولید کافی این واکسن از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی با تاکید بر اینکه ایران با کمال افتخار با تولیدات موسسه رازی در زمره 10 کشوری قرار گرفته که این واکسن را تولید می کند، گفت: در حال حاضر ویروس این واکسن به صورت زنده بوده و به شکل خوراکی مصرف می شود. 
اسحاقی با بیان اینکه در واکسن تزریقی فلج اطفال، ویروس کشته به کار می رود که ریسک ابتلا به بیماری را به شدت کاهش می دهد، اضافه کرد: در حال حاضر دانش فنی تولید واکسن فلج اطفال تزریقی در موسسه رازی وجود دارد و این در حالی است که تنها در 5 کشور جهان شاهد این مهم هستیم. 
وی یادآور شد: از همین رو با اختصاص 1000 میلیارد ریال که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده، سایت تولید واکسن فلج اطفال تزریقی کشور در موسسه احداث می شود و به تولید انبوه این واکسن دست خواهیم یافت.

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی