دانستنی هایی از هپاتیت

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 1396/01/10

 

دانستنی هایی از هپاتیت
هپاتیت در واقع التهاب کبد است که می تواند خودبه خود محدود شود و التیام یابد یا پیشرفت کند و به اسکار، سیروز و سرطان کبد منجر شود. مهم ترین عوامل بروز هپاتیت ها، بیماری های ویروسی است.هپاتیت به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود.
در نوع حاد فرد مبتلا ممکن است علامتی نداشته باشد یا علایمی مانند زرد شدن چشم و پوست، تیره شدن رنگ ادرار، خستگی مفرط، تهوع، استفراغ و درد شکمی داشته باشد. در نوع مزمن نیز ممکن است فرد مبتلا بدون علامت باشد یا علایم بیماری های پیشرفته کبدی را داشته باشد.
در سراسر جهان، حدود ۳۵۰ میلیون نفر به نوع مزمن هپاتیت B و ۱۷۰ میلیون نفر به نوع مزمن هپاتیت C مبتلا هستند. این دو نوع ویروس، شایع ترین علت سیروز و سرطان کبد را تشکیل می دهد.ویروس هپاتیت B از طریق خون و دیگر مایعات آلوده بدن می تواند به دیگران منتقل شود.
این ویروس در ۳ تا ۱۰ درصد مبتلایان به صورت مزمن باقی می ماند.
واکسیناسیون علیه هپاتیت B، راه بسیار موثری برای پیشگیری از ابتلا به آن است.شایع ترین راه سرایت ویروس هپاتیت C استفاده مشترک از سرنگ های آلوده است. هپاتیت C در ۸۰ درصد موارد بی علامت است ولی در ۲۰-۱۰ درصد موارد بیماری پیشرفت می کند و به عوارض کبدی منجر می شود.
دانستنی هایی از هپاتیت : هیچ گونه واکسن موثری برای پیشگیری از این هپاتیت وجود ندارد.میزان شیوع هپاتیت B و C در جهان به ترتیب ۲۰-۱ و ۳-۲ درصد، در ایران ۳-۲ و ۰.۵-۱.۵ درصد است.
در این میان نقش انتقال خون و سلامت خون های اهدایی، از اهمیت زیادی برخوردار است.
اداره کل انتقال خون خراسان رضوی در راستای تأمین خون سالم، با اتخاذ سیاست های صحیح در زمینه های مختلف از جمله اطلاع رسانی و معاینه دقیق پزشکی، جذب داوطلبان سالم و اهدا کنندگان مستمر خون، اهدا کنندگانی را برای اهدای خون پذیرش کرده است که میزان شیوع هپاتیت B و C در آن ها حدود ۲۰-۷ بار کمتر از میانگین میزان شیوع آن در جمعیت کشور است.
به طوری که میزان شیوع هپاتیت B و C در اهدا کنندگان خون به ترتیب ۰.۳۵ و ۰.۰۵ در سال ۱۳۸۸ و ۰.۱ و ۰.۰۱ در سال ۹۲ بوده است.
کمترین شیوع این هپاتیت ها در اهدا کنندگان مستمر خون – افرادی که سالی حداقل ۲ بار خون اهدا می کنند – مشاهده شد.شایان ذکر است که در سازمان انتقال خون، کلیه خون های اهدایی از نظر بیماری های سفلیس، هپاتیت بی و سی، ایدز و HTLV با جدیدترین روش ها و تجهیزات آزمایشگاهی بررسی می شود.

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی