عدم ابتلا به پوکی استخوان با مصرف ویتامین(D)

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 1395/12/19

 

عدم ابتلا به پوکی استخوان با مصرف ویتامین D
نتایج تحقیقات چندین دهه نشان می‌دهد مصرف مواد لبنی به همراه مکمل‌های ویتامین D می‌تواند از پوکی استخوان در دوره میانسالی و کهنسالی به طور کامل جلوگیری کند.
محققان در تازه‌ترین مطالعات خود دریافتند، مصرف مواد لبنی مانند شیر، ماست و پنیر موجب استحکام استخوان‌ها، پیشگیری از تحلیل آنها و عدم ابتلا به پوکی استخوان می‌شود. 
بر اساس این تحقیقات، مصرف همزمان مکمل‌های ویتامین D و برخی محصولات لبنی از نابودی استخوان‌ها ناشی از افزایش سن پیشگیری می‌کند.
منبع اصلی دریافت این ویتامین به جز منابع گیاهی مثل غلات و منابع حیوانی مثل ماهی ساردین، شیر، ماست، پنیر، تخم مرغ و نور آفتاب است.
محققان دانشگاه ماساچوست دریافتند مصرف شیر و پنیر با تراکم بالاتر استخوان‌ها در ستون فقرات و از بین رفتن کمتر استخوان‌های لگن در بین افراد مسن مرتبط است، البته در صورتی که از مکمل‌های ویتامین D در کنار آنها استفاده شود.
نتایج نشان داده است ویتامین D به رشد و استحکام استخوان‌ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند. همچنین این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌کند.
به گفته محققان، ویتامین D هم‌چنین موجب تحریک جذب کلسیم شده که به ساخت استخوان و پیشگیری از نابودی استخوان‌ها کمک می‌کند.
شیوانی ساهنی سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «این مطالعه قابل توجه است چراکه به بررسی محصولات لبنی به جز ماست پرداخته است و نشان می‌دهد که ارتباط مصرف محصولات لبنی با تراکم استخوان وابسته به مصرف کافی ویتامین D است».
پژوهش‌های جدید هم‌چنین نشان داده است، پروتئینی که توسط ویتامین D در بدن فعال می‌شود، می‌تواند در ترمیم آسیب‌های سلول‌های عصبی و درمان بیماری ام‌اس مؤثر باشد.
مؤسسه ملی پوکی استخوان از سال 1948 تحقیقات بر روی عادات زندگی و تغذیه ساکنان فرمینگام ماساچوست را آغاز کرد و با در نظر گرفتن تمام داده‌های این 68 سال به این نتیجه رسید که نقش ویتامین D در عدم ابتلا به پوکی استخوان به عنوان مهم‌ترین معیار را نمی‌توان نادیده گرفت. 

 

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی