روش‌های صحیح برای پاک کردن گوش

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 1395/11/21


روش‌های صحیح برای پاک کردن گوش
همه چیز در بدن دارای یک هدف است، جرم گوش نیز از این قاعده مستثنی نیست. این جرم برای حفاظت از کانال گوش خارجی بسیار مهم است و با خواص ضد باکتری خود محیط مناسبی را برای حفاطت از گوش ایجاد می‌کند.
گوش این مواد را به‌صورت طبیعی تولید می‌کند اما گاهی تجمع این مواد در داخل گوش از حد طبیعی خود بیشتر می‌شود و کانال گوش را مسدود می‌کند. این تجمع جرمی، روی شنوایی تاثیر می‌گذارد. از علائم این عارضه می‌توان به درد گوش، احساس صدای زنگ در گوش، بوی ناخوشایند، سرگیجه و حتی سرفه اشاره کرد.
افرادی که از سمعک استفاده می‌کنند، افراد مسن و یا افراد معلول بیشتر به این عارضه مبتلا می‌شوند. در اینجا با چند روش مطمئین برای پاک کردن جرم گوش آشنا شوید.
آب شور
یک روش معمول برای تمیز کردن گوش در خانه استفاده از آب شور است. آب شور به نرم شدن مواد جرمی در گوش کمک می‌کند و باعث می‌شود تا راحت‌تر آن را پاک کنید. برای این منظور یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک فنجان و نیم آب گرم حل کنید. یک گوش پاک کن پنبه‌ای را در این محلول خیس کنید، گوش خود را به سمت سقف بالا بگیرید، چند قطره از محلول را بر روی گوش بچکانید، 5 دقیقه در این موقعیت بمانید سپس سر خود را پایین بیاورید تا آب اضافه از گوشتان خارج شود و بعد قسمت بیرونی گوش را با دستمال تمیز پاک کنید.
آب گرم
شما می‌توانید به راحتی با استفاده از آبی که جوشانده‌اید گوش خود را از جرم‌های اضافه پاک کنید. برای این‌کار، مقداری آب را بجوشانید و اجازه دهید تا به اندازه‌ی کافی خنک شود و به دمای محیط برسد. مقداری از این آب را با یک قطره‌چکان بردارید. سر خود را به سمت سقف بچرخانید و یک یا دو قطره از این آب را در گوش خود بچکانید. 2 تا 3 دقیقه در این حالت بمانید و بعد سر خود را به پایین بچرخانید تا آب اضافه از گوش خارج شود. با استفاده از یک توپ پنبه‌ای جرم‌ها و آب اضافه را از اطراف گوش پاک کنید.
روغن زیتون
روغن زیتون نیز به‌عنوان یک نرم‌کننده‌ی طبیعی به‌سادگی در دسترس است. این روغن کمک می‌کند تا بدون اثر منفی، از شر جرم‌های اضافی گوش خلاص شوید. 
ابتدا دراز بکشید و گوشی که جرم دارد را به سمت بالا قرار دهید، یک توپ پنبه‌ای را در این روغن خیس کنید و روی گوش خود قرار دهید، به مدت 10 دقیقه در این حالت بمانید و بعد پنبه را از روی گوش خود بردارید، سر خود را به سمت مخالف بگیرید تا روغن اضافه از آن خارج شود و بعد اطراف گوش خود را با پارچه تمیز پاک کنید. به جای روغن زیتون می‌توانید از روغنن بادام نیز استفاده کنید.
روغن نارگیل
روغن نارگیل دارای اسیدهای چرب با زنجبره‌ی متوسط (مانند روغنی که به‌طور طبیعی توسز غدد پوست بدن ساخته می‌شوند) است، یک عامل ضدمیکروبی طبیعی برای کاهش خطر آلودگی گوش است.
روغن نارگیل را چند ثانیه حرارت دهید تا گرم شود. یک قطره‌چکان از این روغن پرکنید، سر خود را به سمت سقف بگیرید و چند قطره روغن را درون گوش بچکانید، 10 دقیقه در این موقعیت بمانید و بعد سر خود را به سمت پایین بچرخانید تا روغن اضافه خارج شود. روغن اضافه و جرم گوش را با یک تکه پنبه پاک کنید.

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی