کنترل خشم راهی به سوی سلامتی

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 1395/11/05


حتما همه شما می‌دانید که خشم و عصبانیت کنترل نشده تا چه حد برای سلامتی انسان مضر است. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که تا دو ساعت پس از خشم و عصبانیت شدید، احتمال حمله قلبی در افراد تا دو برابر افزایش می‌یابد. همینطور احتمال بروز سکته و ضعف سیستم ایمنی بدن، از دیگر عواقب احتمالی عصبانیت کنترل نشده است. اگر آدم عصبی و زودجوشی هستید، سعی کنید عصبانیت خود را کنترل کرده و با تغذیه ایمنی بدنتان را افزایش دهید.
اما برای اینکه راه‌های کنترل خشم را بدانیم و سبک زندگی سالمی داشته‌باشیم، باید چه کار کنیم؟!
1. احتمالا برای شما هم پیش آمده‌است که در هنگام عصبانیت حرف‌هایی زده‌اید که بعدا از گفتن آن پشیمان شده‌اید. با خودتان تمرین کنید تا در هنگام عصبانیت، قبل از گفتن حرف‌هایتان برای چند دقیقه تامل کنید تا کمی کنترل اعصابتان را به دست بگیرید. مطمئنا دفعات اول برایتان سخت خواهد بود، اما با تکرار و تمرین موفق خواهید شد.
2. پس از اینکه به یک آرامش نسبی رسیدید، حرف‌هایتان را آماده کرده و دقت کنید تا صرفا منظورتان را به طرف مقابل برسانید و از کوبیدن دیگران پرهیز کنید.
3. تمرینات ورزشی مانند یوگا تا حد بسیار زیادی سبب کاهش استرس و همینطور کاهش خشمتان خواهد شد. به محض اینکه در موقعیت خشم ناگهانی قرار گرفتید، کمی در هوای آزاد قدم بزنید. با این کار خون بیشتر به مغزتان رسیده و از تصمیمات عجولانه دوری خواهید کرد.
ورزش هم برای کنترل خشم و استرس و هم برای زیبایی بیشتر صورت و اندام مناسب است.
4. به جای اینکه روی موضوعی که باعث عصبانیتان شده تمرکز کنید، به راه حل آن فکر کنید. با سرزنش کردن و مانور روی دلیل واقعه، تنها خشم خود را بیشتر کرده و در نهایت هیچ نتیجه‌ای نخواهید گرفت.
5. برای اینکه فضا از قبل متشنج‌تر نشود، در هنگام بحث، از کلمه " تو " استفاده نکنید و تنها بگویید " من ". به جای گفتن جمله " تو همیشه دیر می‌رسی "، بگویید " من منتظر ماندن را دوست ندارم". اینگونه تنها نظرات خودتان را به طرف مقابل می‌گویید و حس شماتت را در او به وجود نمی‌آورید.
6. سعی کنید ببخشید. وقتی از کسی کینه به دل می‌گیرید، هر روز و هر ساعت به کار یا رفتار آن شخص فکر کرده و اینگونه هرگز دلتان آرام نخواهد گرفت. به این فکر کنید که با بخشش، وجود خودتان را از بدی‌ها پاک کرده و با آرامش بیشتری زندگی خواهید کرد.

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی