آیا باید مادر طبیعت را برای درد مفاصل خود سرزنش کنیم؟

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 1395/10/30

اعتقاد به این که بین شکل گیری درد و شرایط آب و هوایی ارتباطی وجود دارد به دوران روم باستان باز می گردد.
به گفته پژوهشگران، دفعه بعد که قصد دارید آب و هوا را به واسطه دردهای خود سرزنش کنید، بهتر است در این زمینه دوباره فکر کنید. برخی افراد بر این باورند که تغییر در شرایط رطوبت، دما، فشار هوا، و محرک های دیگر این چنینی در شکل گیری یا بدتر شدن کمردرد با ورم مفاصل آنها نقش دارند. اما تیمی از پژوهشگران استرالیایی طی مطالعه خود هیچ مدرکی برای حمایت از این نظریه نیافته اند.
آیا باید مادر طبیعی را برای درد مفاصل خود سرزنش کنیم؟
اعتقاد به این که بین شکل گیری درد و شرایط آب و هوایی ارتباطی وجود دارد به دوران روم باستان باز می گردد. اما به گفته کریس ماهر، یکی از مولفان مطالعه و استاد فیزیوتراپی در دانشگاه سیدنی، این باور می تواند بر اساس این حقیقت شکل گرفته باشد که مردم رویدادهایی را به یاد می آورند که دیدگاه های از پیش موجود آنها را تایید می کند.
پژوهشگران استرالیایی طی مطالعه خود به بررسی شرایط 1,350 شرکت کننده که به کمردرد یا استئوآرتریت (آرتروز) زانو مبتلا بودند، پرداختند. شعله‌ور شدن درد بیماران با توجه به داده های آب و هوایی مورد مقایسه قرار گرفت و بر همین اساس، هیچ ارتباطی بین کمردرد و آرتریت زانو با دما، رطوبت، فشار هوا، جهت وزش باد یا میزان بارش مشاهده نشد.
به گفته ماهر، انسان موجود بسیار حساسی است و از این رو، جای شگفتی نیست که در روزهای سرد و بارانی بیشتر به درد توجه داشته باشید، اما در روزهای آفتابی و معتدل چندان توجهی به نشانه های این چنینی نداشته باشد.
کمردرد حدود یک سوم از مردم جهان را در هر زمانی تحت تاثیر قرار می دهد. این در شرایطی است که تقریبا 10 درصد از مردان و 18 درصد از زنان بالای 60 سال به استئوآرتریت مبتلا هستند.
به گفته مانوئلا فریرا، استادیار پزشکی و رهبر تیم پژوهشی، افرادی که از هر یک از این شرایط رنج می برند نباید تمرکز خود را روی وضعیت آب و هوا قرار دهند، چرا که تاثیر مهمی روی نشانه های بیماری ندارند و خارج از کنترل آنها هستند. آنچه مهم‌تر است تمرکز بر چیزهایی است که می توانید به منظور مدیریت درد و پیشگیری بر آنها کنترل داشته باشید.

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی