تخریب سرمایه اجتماعی / یادداشتی از دکتر روح اله فکوری ، رییس بیمارستان فوق تخصصی شفا

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 95/10/07

 

چندی پیش مادر بارداری در بیمارستان شفا سزارین شد و نوزاد سالم باوزن 4kg دنیا آمد . متأسفانه یک روز بعد از ترخیص ، مادر با دیسترس تنفسی مجدداً مراجعه و درICU بستری می شود و علیرغم تلاش 9 نفر از پزشکان متخصص و فوق تخصص و مراقبتهای شبانه روزی کادر درمان ، متأسفانه بعد از حدود یکماه بستری در ICU فوت نمودند . در این میان رفتار بزرگوارانه و نجیب همسر و پدر و برادران متوفی قابل ستایش بود ولی عده ای با تحریک یکی از برادران بیماربه شانتاژ و تبلیغ منفی علیه بیمارستان شفا در فضای مجازی ، خبرگزاریها و یکی از مطبوعات محلی پرداختند . قبل از آنکه واقعاً قصور بیمارستان یا پزشک در مرجع قضایی یا نظام پزشکی اثبات شود ، با انتشار عکس های مادر و نوزاد و بکاربردن  همه گونه عبارات توهین آمیز از یک سو به تحریک افکار و احساسات عمومی پرداختند و از سوی دیگر تلاش در تخریب یکی از سرمایه های استان یعنی بیمارستان شفا ، که حاصل تلاش شبانه روزی حدود 700 نفر پزشک و پرسنل در رده های مختلف شغلی است ، نمودند.

این تلاش های مخرب آگاهانه یا نا آگاهانه ، دودش به چشم همه مردم استان خواهد رفت . در درجه اول باید دانست که فضای بی اعتمادی ، به خودی خود ویرانگر است . هم برای فرد و هم برای جامعه وقتی مردم اعتمادشان را به بیمارستانی که تلاش 700 نفر کادر تخصصی و فوق تخصصی را در خود متمرکز نموده و بنا به ارزیابی های سالانه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی در 6 سال پیاپی رتبه یک را اخذ نموده از دست بدهند و به آن بی اعتماد شوند ، آیا به بیمارستانهای رده پایین تر اعتماد خواهند داشت ؟ آیا به مطب ها و کلینیک های کوچکتر با خیال راحت مراجعه خواهند کرد ؟ منصفانه قضاوت کنیم ، بیمارستان شفا در طول 15 سال گذشته در ایجاد و ارتقاء اعتماد عمومی به مراکز درمانی استان مؤثر نبوده ؟ در روزگاری نه چندان دور ، هر کسی توان مالی داشت ، برای درمان به تهران می رفت ، ولی فضای روانی امروز مردم تا حدود زیادی تغییر نموده و بی شک این تغییر ، حاصل تلاش اساتید فرهیخته و ارزشمند و پزشکان حاذق شهر است ، ولی آیا بیمارستان شفا نیز نقشی در این تغییر مثبت فضا نداشته است ؟

روی صحبتم با کسانی است که با تحریک همراهان یک بیمار نسبت به یک پزشک یا یک مرکز درمانی تصور می کنند به هدف خود نزدیک می شوند ! با چه منطقی چنین تصوری دارند واقعاً قابل درک نیست ولی جا دارد یک نکته روانشناسی را یادآور شوم و آن اینکه مردم بطور کلی در مورد قضایا ، افراد ، مفاهیم و موضوعات مختلف یک نگاه کلی که حاصل جمع و برآیند همه شنیده ها و دیده ها و برداشتهای شخصی شان در طول زمان است ، پیدا می کنند و سایه این نگاه کلی ، بعنوان یک پیش فرض ، بر همه ذهنیات و قضاوتهای آنها تأثیر می گذارد .

پیشینیان ما تا قرنها پیش ، چون بوعلی و رازی و برزویه طبیب و نزدیکتر ها مانند دکتر قریب ، دکتر اعظمی ، دکتر بنان ، در ضمیر ناخودآگاه جامعه از یک پزشک و یک مرکز درمانی تصویری دراذهان مردم بجا گذاشتند که مافوق آن در عالم انسانی متصور نبود ولی متأسفانه رقابتهای منفی و چشم و هم چشمیهای مخرب ، گاه از زبان ما خنجری می سازد ، در دستان خشمگین یک همشهری ناراضی تا از پشت در پهلوی همکار دیگر فرورویم ، تا کی نوبت به خودمان رسد !

بخش دوم عرایضم متوجه مطبوعات ، خبرگزاریها و صاحبان قلم است . آنها که قاعدتاً زبان گویای مردم اند ومی بایست انحرافات ، تخلفات و ضعفها را با هدف اصلاح و بهبود اوضاع بیان کنند ! آنها که از نبود متخصص ، نبود امکانات ، نبود مراکز ایجاد اشتغال و هزاران نبود و کمبود دیگر می گویند ولی نویسند ! دوستان فرهیخته و ارجمند! آیا قبل از اینکه قصوری اثبات شود ، به مسلخ بردن مرکزی که در آن حدود 700 نفر شبانه روز در تلاش اند تا همشهریانمان آسوده و بی درد و رنج بخوابند ، کاری درست و منطبق با رسالت خبرنگاری و همسو با مصالح شهر و استانمان است ؟

آیا بکار بردن عباراتی مانند"بیمارستانی با عنوان جعلی فوق تخصصی " ، " بیمارستانی که امکاناتش در حد یک کلینیک هم نیست " ، " بیمارستانی که بجای شفا جان مردم را می گیرد " منصفانه و مسئولانه است ؟

فرضاً که حتی یک پزشک قصور نموده باشد قانون بخوبی سیر بررسی و شناسایی قصور پزشکی و برخورد با آنرا مشخص کرده ، چه احتیاجی به رسانه ای کردن و ملتهب نمودن فضای جامعه است ؟ آیا سایر پرونده های قضایی هم تماماً رسانه ای می شوند ؟ بخصوص قبل از اثبات جرم و تخلف؟ آیا بهتر نبود قدری تأمل کنید تا پرونده بررسی و رأی مربوطه صادر شود و بعد آن را رسانه ای کنید؟ آیا اصلی ترین و ابتدایی ترین وظیفه یک خبرگزاری ، اطمینان از صحت یک خبر نیست ؟ آیا مطبوعات و خبرگزاریها مجازند هر شایعه یا هر نامه اعتراضی را بدون تأیید صحت آن از سوی مراجع ذیربط چاپ کنند؟

خوشبختانه در مقوله درمان ، قانون بخوبی قصور پزشک و بیمارستان را بصورت جداگانه تعریف نموده و  وظائف هر کدام را نیز !بدون تردید کشاندن بحث های تخصصی به سطح جامعه آنهم قبل از بررسی توسط مراجع ذیصلاح ، و بکار بردن عباراتی که صرفاً تحریک افکار و عواطف عمومی است و چون بادهای مسموم و ویرانگر ، به نابودی جامعه منجر خواهد شد ، هیچ حاصلی برای هیچ کس نخواهد داشت و قبل از هر چیزی اعتماد مردم به مطبوعات و خبرگزاریها را از بین می برد.

بدون تردید بیمارستان شفا و پزشکان و پرسنل زحمتکش و تلاشگرش از این آزمون نیز سربلند بیرون خواهند آمد و نتیجه بررسیها ، دیر یا زود اعلام خواهد شد ولی هر آزمون و چالش یک محکمه درونی هم دارد و آن وجدان انسانهای بیدار و آگاه است که خدا را هزاران بار شکر ، کم هم نیستند !

19 اذر ماه نودوپنج به قلم دکتر فکوری

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی