روز جهاني جمعيت

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 96/04/18

20 تير ماه برابر با 11 جولاي روز جهاني "جمعيت" با شعار " جمعيت هفت ميليارد نفري جهان "

اين روز از سال ۱۹۸۹ وارد تقویم شد تا جهان ، عواقب رشد بی‌رویه جمعیت را از یاد نبرد. این تاریخ یادآور یازدهم جولاي ۱۹۸۷ است که در آن جمعیت جهان از مرز ۵ میلیارد نفر گذشت.

طبق آمار سازمان بهداشت جهاني ((WHOتعداد بسیاری از زنان با کمبود دسترسی به خدمات بهداشت باروری شامل تنظیم خانواده داوطلبانه ، داشتن زایمان های ایمن ، داشتن بارداری های خواسته و سالم روبرو هستند. در نتیجه، هرسال بیش از 300000زن جان خود را درطول بارداری و درحین زایمان ازدست میدهند ، حدود 3 میلیون نوزاد تا یک ماهگی زنده نمی مانند و حدود دو و نیم ميلیون نوزاد زنده به دنیا نمی آیند.

یکی از اصلی ترین محورهای برنامه های تنظیم خانواده در ایران ، ارتقای سلامت مادر و کودک از طریق آگاهی رسانی به جامعه وتسهیل دسترسی به خدمات تنظیم خانواده دربخش های دولتی وخصوصی بوده است.

استفاده دقیق وموثر از روشهای تنظیم خانواده باعث کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران گشته، و از تولد کودکانی که آینده ای نا بسامان خواهند داشت تا حد زیادی جلوگیری میکند. علاوه بر آن به زنان به عنوان نیمی از جامعه این فرصت را میدهد تا با پایان دادن به نگرانی از یک حاملگی ناخواسته و تعیین زمان بچه دار شدن فرصت بیشتری برای سرمایه گذاری در آموزش، کار، و دیگر فعالیت های اجتماعی داشته باشند

هدف از برنامه های کنترل جمعیت مبارزه با جمعیت نیست برنامه ریزی برای رشد معقول آن است

 

 

 

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی