آزمایشگاه تشخیص طبی

تست‌های آزمایشگاهی ابزار ارزشمندی برای تشخیص بیماری، کنترل آن و پیگیری درمان هستند که به طور منظم توسط پزشک درخواست می‌شوند. هر تست، اطلاعات مهمی را از وضعیت بیمار در اختیار پزشک قرار می‌دهد و امکان تصمیم‌گیری صحیح را برای پزشک فراهم می‌کند. متخصصین فعال در این بخش که نمونه‌های آزمایشگاهی را از بیماران دریافت کرده و بررسی می‌کنند، کار خود را با دقت بسیار انجام می‌دهند زیرا هر نمونه، متعلق به یک بیمار است که ارائه نتایج دقیق آزمایش جهت تشخیص بیماری و درمان وی، اهمیت بسیار دارد.

آزمایشگاه بیمارستان شفا با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته و بهره‌مندی از تکنولوژیست‌های کار آزموده، خدمات وسیعی را در زمینه انجام انواع آزمایش‌های باليني و پاتولوژی تشريحي ارائه می‌دهد. در این آزمایشگاه، ۷ بخش تخصصی در نظر گرفته شده است که شامل موارد زیر هستند:

بانک خون: برای تأمین خون مورد نیاز جهت بیماران سرطانی و كم خون بوده و همچنین خون مورد نیاز در اتاق عمل را فراهم می‌کند.

بیوشیمی: اندازه‌گیری دقیق اکثر ترکیبات حاصل از سوخت و ساز بدن مانند گلوکز (قند خون)، کلسترول، اوره، کراتینین، سدیم، پتاسیم و غیره در این بخش انجام می‌گیرد که می‌تواند ابتلا به دیابت، بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های قلبی و... را نشان دهد.

هماتولوژی (خون‌شناسی): خدمات مربوط به آزمایش سلول‌های خون شامل گلبول قرمز، گلبول سفید و پلاکت‌ها و تست‌های انعقادی را ارائه می‌نماید که از جمله آن‌ها، تست‌های CBC و Hb جهت تشخیص عفونت، کم‌خونی و سرطان خون هستند.

هورمون: آزمایش‌های مربوطه برای بررسی مشکلات هورمونی مانند تیروئید، هپاتيت و... در این قسمت انجام می‌شود.

پاتولوژی: آماده‌سازی بافت نمونه‌برداری شده با جراحی، آندوسكوپي، كولونوسكوپي و تشخیص سرطانی بودن یا نبودن نمونه‌ها، در این بخش انجام می‌گیرد.

سيتولوژي: وظيفه مطالعه روي نمونه هاي مايعات بدن را از نظر بدخيمي به عهده دارد

میکروب‌شناسی: در این بخش تشخيص و آنالیز باکتری‌ها  موجود در بدن صورت می‌گیرد. بدین منظور کشت خون، ادرار و مخاط جهت تشخیص عفونت و تعیین آنتی‌بیوتیک مناسب برای درمان فرد انجام می‌شود.

نمونه‌گیری: برای دریافت نمونه از بیمار، متناسب با نوع آزمایش انجام می‌شود.

آزمایشگاه شفا به مدرن‌ترین و مجهزترین دستگاه‌ها تجهیز شده که امکان انجام تمام انواع تست‌ها را فراهم کرده است. همچنین جهت رفاه حال مراجعین محترم، فعالیت این مرکز به صورت شبانه‌روزی بوده و تحویل نتیجه آزمایش در کمترین زمان ممکن بصورت حضوري و بصورت اينترنتي(از طريق سايت بيمارستان به آدرس: www.shafahospital.com) انجام مي گيرد.

 مسئول بخش آزمایشگاه: سحر رشیدی - تعداد کارکنان 10 نفر - یک نفر خدمات

@shafahospital_khoramabad