شنوایی سنجی

شنوایی سنجی چیست؟

شنوایی سنجی عمده‌ترین روش ارزیابی شنوایی است. شنوایی سنجی با صدای خالص و گاها شنوایی سنجی گفتاری ، جهت برآورد شدت ، محل و نوع اختلالات شنوایی بکار می‌روند. شنوایی شاید مهمترین حسی باشد به نحوی که بدون بهره‌مندی از آن توانایی انسان در ایجاد ارتباط با پیرامون خود بطور محسوسی کاهش می‌یابد

 

شنوایی‌شناسی حفاظت و پیشگیری

غربالگری در جمعیت کودکان در زایشگاهها، مهد کودکها و مدارس

در مراکز صنعتی و کارخانجات

در مراکز نظامی و انتظامی

از دیگر اقدامات در زیر مجموعه این بخش می‌توان به مشاوره و اجرای پروژه‌های اندازه گیریصدا به منظور بررسی میزان آلودگی صوتیو تعیین نقاط مجاز و غیر مجاز و همچنین اجرای برنامه‌های حفاظت شنواییو ارائه راه کارهایی در جهت کنترل و کاهش صدا اشاره کرد.

 

شنوایی سنجی چه کاربردی دارد:

برای ارزیابی کم شنوایی در هر کسی که متوجه مشکلات شنوایی دائم در یک یا هر دو گوشش شده باشد یا در فهمیدن کلمات در محاوره مشکل داشته باشد.

در تعیین نوع و میزان افت شنوایی (رسانش، حسی-شنوایی یا هر دو).غربال نوزادان و کودکان برای مشکلات شنوایی که می تواند با توانایی یادگیری، سخن گفتن و فهم زبان تداخل داشته باشد.

برای غربال کم شنوایی در افرادی که مرتبا در معرض صداهای بلند هستند یا داروهای خاصی مثل جنتامایسین را مصرف می کنند.اغلب نیاز به آماده سازی خاصی برای شنوایی سنجینیست. اگر تشخیص داده شده که گوش شما موم دارد احتمالا قبل از تست این موم باید برداشته شود تا تداخلی با نتایج ایجاد نکند.اگر شما یا کودکی که از او آزمایش گرفته میشود دچار سرماخوردگی یا عفونت گوش هستید حتما به متخصص خود اطلاع دهید چون می تواند با نتایج تداخل داشته باشد.

 

كلينيك شنوايي سنجي بيمارستان شفا واقع در طبقه همكف درمانگاه همه روزه (بجز روزهاي تعطيل) در شيف صبح فعال مي باشد

شماره تلفن :06633265020

خط ويژه: 3111

كانال تلگرام بيمارستان: @shafakhoram